a

Türk ordusu hazır kıta harekat için bekliyor.

 

Türkiye için hareketli saatler başlıyor. ABD başkanı bugün attığı tweet dizisinde Türkiye’yi hedef alan bazı  açıklamalar yaptı. Trump ; Eğer Türkiye benim kurduğum muhteşem düzeni(Suriyede) mahvederse, ekonomik olarak onları mahvederim daha önce yapmıştım. Trump’ın bu  tweeti oldukça tepki çekti.

Partisinin Kızılca Hamam’da ki kampında bir operasyon olacağının sinyalini veren Başkan Erdoğan, operasyonun isminin Barış Pınarı olacağını söyledi. Bugün ise Trump’ın Suriye’den tamamen çekileceklerini açıklaması ve bu açıklamadan sonra bu tweetin atılması ise Türk halkı tarafından tepki ile karşılandı.

Şuan için sınıra askeri birlik sevkiyat sürüyor. Kilise toplanan TSK birliklerinin ilk hedefinin ise Münbiç ve Kobani olduğu tahmin ediliyor. Türk ordusu hazır kıta beklerken siyasilerden henüz net bir açıklama gelmiş değil. Öte yandan Amerika, Türkiye’nin olası bir Suriye operasyonunu engellemek için bir çok yola başvuruyor. Suriye’de Nato tarafından kurulan ortak ”Hava Görev Emri” sisteminden Türkiye çıkartıldı. Türkiye ”Hava Görev Emri” nden çıkartılması ile birlikte artık Suriye’de ki keşif ve gözlem verilerine ulaşamayacak.

ABD meclisi ise Türkiye’nin olası bir Suriye operasyonu yapması durumunda Nato üyeliğinin askıya alınması taraftarı. Cumhuriyetçiler ve Demokratlar bu konuda hem fikir.

Bugün Pentagon sözcüsü Jotanhon Hoffman tarafından yapılan açıklamada ise ABD’nin ypg’ye yardım etmeyeceğini açıkladı. Fakat ABD Suriye’den ayrılırken silahlarının yarısını YPG’ye verdi.

Konu ile ilgili tüm gelişmeleri habersey.com dan takip edebilirsiniz.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ABD yine tepki çekecek bir hamle yaptı