a

Telafi eğitimi ne zaman başlayacak ve nasıl olacak?

Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği ve sürecin ilerleyişinin nasıl olacağı şeklinde çıkan haberlerden sonra millî eğitim bakanlığı Ziya Selçuk canlı yayında net açıklamalarda bulundu. Öncelikle belirli tarihlerle belirlenen eğitim aşamaları koronavirüs ilerleyişine göre değişiklik gösterebilir. Milli eğitim bakanlığınca ve bilim kurulu kararları sonrasında okulların açılma tarihi 30 Nisan olarak belirlenmişti . Ziya Selçuk’a ise bu tarih soruldu. CNN Türk’te canlı yayın sırasında gelen soruları ve gerekli açıklamaları yapan Selçuk okullarda hangi yöntemler uygulanıyor ona baktıklarını bir çok okulun ise yüz yüze teknolojiden yararlanarak verdikleri söyledi. Okulların kapanmasıyla birlikte gerekli temizlik ve hijyen çalışmalarının yapıldığına da dikkat çekti.
Öğrencilere ise tavsiyeleri vardı millî eğitim bakanı Ziya Selçuk’un

Çocukların virüsten etkilenmemesi için daha Türkiye’de ilk kez korona teşhisi konuldu an okulları kapatan ve bu süreçte ise gerekli tedbirleri uygulayarak ve uyarak istatistiklerin altına düşünebileceğini vurguladı.
Peki yazın mi olur telafi eğitim?

Açıkçası bakan Selçuk temmuz ve ağustos ayı için kesin bir şekilde eğitimim yaşanmayacağını dair net bir şekilde konuştu. Fakat virüs iyiye ilerlerse bu tarih Mayıs ve haziran ayına inebilir . Ama sorun eğer çözülmezse hızlı bir telafi eğitim süreciyle de Eylül ve Ekim ayı için düşünceleri olduğunu bildirdi. Ne tür hangi sistem şeklinde uygulanacağı hususuna ise gelindiğinde dünyada bir çok ülke hangi sistemle ilerlerse o şekilde devam edebiliriz gibisinden konuşan millî eğitim bakanı Ziya Selçuk’un açıklamasında sınıf geçme sorunu ile noktayı koydu.

İlk dönemin konularının yapılan yazılı ve sınavlarda baskın olacağını şu sözlerle aktardı.
“Diyelim ki ikinci dönem ders olmadı, dolayısıyla sınıf geçmeyle ilgili herhangi bir şey ikinci dönemden tabii ki söz konusu olmayacak. Telafi eğitimi hızlandırılmış ve biraz kısaltılmış biçimde yapılır. O süreçte sınıf geçmeye ilişkin bir işlem çok doğru olmayabilir. Bununla ilgili mevzuat altyapımızı da çalışıyoruz. Bu konu, bizim için net bir konu. Yani birinci dönemin konuları ve notları var, bunun üzerinden bir değerlendirme yapacağız.” Sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

0 1 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Üniversiteler yazın devam edecek mi?