a

Son 75 yılın en yüksek sıcaklıkları görüldü

Fethiye-Antalya kara yolunda yüksek sıcaklıklara asfalt bile dayanamadı ve eridi.
Türkiye’de sıcaklığın en etkin olduğu yerler Antalya Bursa ve Marmaris oldu rekor kıran o sıcaklar âdeta insanları bunalttı . Antalya’da son 75 yılın mayıs ayında rekor kıran sıcaklığı oldu . Dereceler Antalya da 38.8 ‘i gösterdi. Bursa’da ise 75 yılın mayıs ayında ki sıcaklığı 38 derce ile gösterildi. Türkiye’nin en önemli turizm illerinden bir olan Muğla da ise durum farklı değildi . Muğla’nın turizminin en çok tercih edilen yeri olan Marmaris’te termometre 40.1 gördü. Gaziantep’in küçük bir ilçesi olan İslahiye ilçesinde sokağa çıkmak zorunda kalan Gülten Çalar (67) sıcaklık yüzünden fenalık geçirdi.

Ülkenin dört bir yanından rekor kıran o sıcaklar…
Türkiye’de bir anda sıcaklıkların yükselmesi ve alışık olunmayan yüksek Mayıs sıcaklarının kuzey Afrika’dan ülkemize gelen sıcak havaların etkisi olduğu söylendi . Normal bir Mayıs sıcaklığından neredeyse 10/12 derce fazla olan bu sıcaklıkların nedeni kuzey Afrika’dan ülkemize gelen sıcak havalar. Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü verilerine göre şehirde hafta sonu termometre de en yüksek sıcaklık 37.4 derece ölçülürken, bugün öğle saatlerinde en yüksek sıcaklığın 41 derece oldu.
Meteoroloji 4. Bölge Müdürü Dr. Mehmet Latif Gültekin  ise insanları bunaltıcı bu sıcaklık hakkında açıklama yaptı. “1945’te 38.7 derece olarak ölçülen mayıs ayı rekor sıcaklık değeri an itibari ile aşılarak 38.8 derece olarak ölçüldü. Antalya’da tüm zamanların mayıs ayı sıcaklık rekoru kırıldı. Sıcaklık artmaya devam ediyor” sözleriyle bu sıcaklıkların daha da üst seviyelerde seyredeceği bilgisini verdi.

91 yıldır meteorolojinin hava sıcaklıklarını kaydetmesi üzerine ilk kez rekor kırıldı . İnsanlar beklenmeyen bu Mayıs sıcağına karşı kendi çaplarında önlemler aldılar
Sosyal medyada sıcaklığın üst dereceleri bulduğu bölgeler de yaşayan insanları kendilerine göre kimisi kıyafetleri ile hortumun altına girdi kimileri kendi kafalarından aşağı şişelerce su döktü.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İstanbul Büyükçekmece’de korkunç olay