a

İsrail doğal gaz ihracatına başladı

Uzun süredir doğal gaz arayışları yapan ve bu konuda ihracat yapmak isteyen İsrail, ilk satışı Ürdün’e yaptı. Akdeniz’de bulunan gaz rezervleri sonrasında Leviathan’dan ilk akış Ürdün’e yapıldığı duyuruldu.

Yedioth Ahronoth isimli gazeteye açıklamalarda bulunan enerji bakanı Steinitz, ülkenin Ürdün’e yapılan ilk gaz ihracatından sonra ilerleyen günlerde farklı gelişmelerin olacağı açıklandı. Enerji ihracatı konusunda ilk kez bir ülkeye satış yapıldığı dile getirildi. Bildiğimiz gibi Akdeniz’de kaynak arama gemileri ile bir çok çalışma yapan İsrail, sonunda istediği sonuca ulaşmış oldu. Diğer taraftan Ürdün’den sonra şimdiden Mısır’a 2 haftalık bir süre sonrasında doğal gaz akışının başlayacağı öğrenildi.

Bundan 3 yıl önceye gittiğimizde Ürdün tarafından İsrail arasında bir anlaşma imzalanmıştı. 15 yıllık yapılan bu anlaşma zarfında 45 milyar metreküp gazın akışının sağlanacağı bu anlaşma üzerinde yer alıyordu. Bu anlaşmanın büyük tepki görmesine rağmen 2018 yılında çalışmalar başlatılmış ve boru hattı hazırlığı tamamlanmıştı.

Akdeniz’de yer alan en büyük doğal gaz rezervlerinin İsrail tarafından bulunduğu ve Leviathan ile Tamar isimli bölgelerde olduğunu düşünülüyor. Bu durumda çok yakında farklı ülkeler arasında gaz akışı olacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Türkiye ve Rusya arasında varılan Suriye mutakabatının maddeleri