a

E-Devlet’ten fay hattı sorgulama ekranı açıldı

Türkiye’de yaşanan son depremlerden sonra insanların büyük merak içerisinde olduğu bir olay var! “Oturduğum Evin Altından Fay hattı geçiyor mu” sorusu herkesin aklında bir soru işareti olarak yer alıyordu. AFAD tarafından geliştirilen bir sistem ile bundan böyle E-Devlet üzerinden bununla ilgili sorgulama yapılabilecek. Hizmete geçirilen fay hattı sorgulama ekranı turkiye.gov.tr sitesi üzerinden açıldı. Özellikle Elazığ depremi sonrasında vatandaşlar oturdukları evlerin tehlikeli olup olmadığını bu şekilde öğrenme şansına sahip olacak.

Diğer taraftan Türkiye aktif fay hattı sorgulama haritası üzerinden istediğiniz bölgedeki hatları görebilir buna göre önlem alarak depreme hazırlıklı olabilirsiniz. Bildiğimiz üzere AFAD ve Kandilli Rasathanesi sitelerinden son yaşanan depremler ve sarsıntılar anlık olarak görülebiliyordu. Hangi tarihte olduğu ve kaç KM derinlikte olduğuna yönelik bilgilere erişebiliyorduk. Son günlerde yaşanan sarsıntılardan sonra insanlar fay hatları, riskli bölgeler ve evlerinin altında fay hattı olup olmadığını merak ediyordu. Geliştirilen yeni sorgulama ekranı ile bu merakınızı kolayca giderebilirsiniz.

Ayrıca bölgenizde yaşanan son depremleri de yine bu ekran üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağıda belirttiğimiz linke tıklayarak kayıt oluyorsunuz. Ve karşınıza gelen harita üzerinden konumunuzu işaretleyip ne zaman evinizin altında aktif bir fay hattının geçmiş olduğu bilgisini öğrenebileceksiniz. Alınan bilgilere göre haritanın yeni deprem kaynaklarının yer aldığı parametreler ve matematiksel modellere göre hazırlandığı belirtildi.

İŞTE E-DEVLET FAY HATTI SORGULAMA EKRANI

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Instagram’da gönderiler açılmıyor