a

Çin’den gelen kargolarda Corona Virüsü şüphesi

Son yılların en hızlı yayılan ve en ölümcül virüslerinden birisi olan Corona, Dünya genelinde tehlike arz etmeye devam ederken asıl tehlikenin Çin’den gelen ürünlerde olabileceği üzerinde duruluyor. Yüzlerce ölüme neden olan virüs ile ilgili yetkililer sürekli olarak uyarılarda bulunuyor. Alınan son bilgilere göre 5 binden fazla kişiye bulaştığı düşünülen virüsün kısa sürede daha fazla kişiye geçme ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor.

Son günlerde Almanya ve ABD’de görülen Corona konusunda bir an önce önlem alınmadığı takdirde daha fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olabileceği düşünülüyor. Ülkemizde sık sık Çin’den sipariş verilen internet üzeri alımlarda gelen ürün üzerinde virüsün olup olmayacağı konusunda ise merak devam ederken yetkililerden konu ile ilgili açıklama gelmeye başladı. Özellikle Türkiye’de popüler olan Aliexpress üzerinden siparişlerde azalma görünüyor. Vatandaşlarımız şimdiden kargo ile hastalığın bulaşıp bulaşmayacağını merak etmeye başladı.

Prof. Dr. Haluk Eraksoy, konu hakkında yaptığı açıklama ile rahatlatıcı bir haber gelmiş oldu. Virüsün insan yada hayvan gibi canlı hücreler içerisinde barınma durumunun olduğu ve hücre bulunmadığı takdirde Corona virüsünün etkili olmadığını ifade etti. Bu durumda kargo gibi kuru ortamda herhangi bir bulaşma durumunun olmadığı belirtiliyor. Yani kargo üzerinde virüsün oluşması için uygun şartın olmamasından dolayı bir sorun olmayacağı ifade edildi. Bu açıklamadan anlaşılacağı üzere virüsler genellikle nemli ortamlarda oluşma durumuna geçiyor. Fakat verilmiş olan siparişin içerisindeki ürün nemli olan türden bir ürün ise işlerin değiştiği ve bulaşma ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor.

Ancak siz her ihtimale karşı bu durumda Çin üzerinden bir süre herhangi bir ürün sipariş etmemeniz sağlığınız açısından daha iyi olabilir. Corona virüsü için çözüm yolları da aranmaya devam edilirken, hastalığı yenebilecek ilaçlar üzerinden çalışmalar ise devam etmektedir.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Konya’da Corona virüsü şüphesi